beta

אבות בחוץ

בעולם ההורות ישנה אפליה שקטה, כזו שלא מדברים עליה. ימי בר מחליט לפתוח עיניים ולהראות גם לכם שאנחנו משאירים מגדר שלם של אבות בחוץ. לפחות בכמה דברים יש שיפור…

1/1/15

 

אבא רך. צילום: לייס טרו

אבא רך. צילום: לייס טרו

לפני כמה שבועות עשיתי מעשה שלא יעשה.

כשאנשים קוראים בלוג אבהות, הם מצפים, כנראה, לקבל אבא רך, מבשל, מלטף, מתנצל. אבא חמודי כזה, ש"עוזר" לאימא כמה שאפשר. לא אבא שמתלונן, חס וחלילה.חלק מאיתנו, לפחות, מקבלים את האבא החדש, כל עוד הוא יודע את מקומו: תחליף לדבר האמיתי. אבל שלא ירים את הראש יותר מדי. שלא ישכח מי כאן הבוס.

אבות בחוץ

למי שהצטרף אלינו זה עתה, לפני שני פוסטים  התלוננתי על היחס המפלה שהרשויות מעניקות לאבות, ממוסדות החינוך, דרך מקומות עבודה ועד מערכת המשפט והרווחה. וזה עוד בלי לדבר על היחס מהחברה, כולל ההתעלמות המוחלטת של גופים מסחריים מאבות כקהל יעד. נתתי גם כמה דוגמאות, אבל בעקבות הפוסט הגיעו אליי עוד פניות שהדגישו כמה האבות מרגישים בחוץ, ולא מבחירה. דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כמו גודל הקופסה של המטרנה ("אימא" בלטינית), שמתאים ליד נשית ומקשה על האבא להגיע לתחתית.

רוב התגובות היו אוהדות כמובן, אבל חלק מהמגיבות טענו שאפליה הזו דווקא מוצדקת, כי אבות לא רואים את עצמם בכלל כהורים מטפלים, ומפילים את העבודה על האימא. חלק מהאבות שהגיבו רואים את עצמם כהורה מטפל ואבא במשרה מלאה. הם ציינו דווקא שהאימהות בהרבה מקרים הן אלה ש"לא משחררות", ולפעמים רצון למעורבות האב זוכה דווקא בחשדנות מצדן. אבות נשואים העידו שכל מעשה טיפולי או חינוכי שלהם זוכה לביקורת מהאישה.

להזרק מועד הורים

ועד הורים

כש"להוציא אותו מועד הורים" מקבל משמעות אחרת לגמרי. צלום: לורליי סאליבן

אבות גרושים סיפרו שגרושתם לא מאפשרת להם לאסוף את הילד מוקדם מהמסגרת, בעודה עושה זאת בעצמה. אבות דתיים הודרו מטקסי הסיום של בנותיהן. אב אחד סיפר שהאימהות בקבוצת הוואטס-אפ של הגן העיפו אותו מהקבוצה. אב אחר נזרק מוועד ההורים, שהפך ל"ועד האימהות". וזה עוד בלי לדבר על מצוקת האבות הגרושים, שחלקם קורסים תחת עול המזונות ונלחמים על כל דקה עם הילדים.

האפליה המגדרית אמנם פוגעת יותר בנשים, אך במקרים מסוימים – גם באבות.

אז מה החדשות הטובות?

החדשות הטובות הן שהמגמה מתהפכת, לאט לאט. רוב האבות כן דיברו על שותפות מלאה והדדית עם האימא בגידול הילדים. רוב האימהות כן תומכות ומחזקות. אבות מבלים כעת במחיצת הילדים פי כמה מאשר לפני שנות דור, והילד עומד היום במוקד תשומת הלב המשפחתית.

ביותר ויותר משפחות, האבא מעורב בכל האספקטים של גידול הילדים וכלכלת הבית, כלומר, הרבה אימהות כן "משחררות", וטוב שכך. וגם מטרנה, אחרי הקשבה לאבות, הוציאו ידית הארכה! מעין מאריך פלסטיק שמתחבר לכפית המקורית ותפקידו לאפשר לאבא המתוסכל למשות את האבקה מתחתית הקופסא ולהאכיל את ילדיו בלי להאבק באריזה בידיו הגדולות.

העולם מתחיל להבין

לאט לאט, העולם מתחיל להבין שגם האבות כאן, ואפילו אבא שמקדיש עצמו לפרנסה, עדיין אמור להיות הורה שווה זכויות מבחינת מס-הכנסה, ביטוח לאומי, קופ"ח וכו', כי זו דרכו להקריב מעצמו עבור ילדיו. לא רק כמות הזמן שבילית עם הילדים חשובה, גם האיכות. אגב, חלק מהמעסיקים התחילו להציע "משרת הורה" במקום "משרת אם", ובכל מקום עבודה גם אבות יכולים לקחת יום חופש כשהילד חולה. וכשנותנים לנו, אנחנו לוקחים.

2 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. איתי בבניק

  מסכים לחלוטין.

  לפעמים נראה כאילו האמהוצ מתעקשותלשמור אבות מחוץ לעניינים. מעין התבססות (והתבוססות) בעמדות מגדריות שבהן נוח לתקוף ולהתגונן, בלי לשים לב שהעולם סביב זז, ואת נלחמת ומגנה על גבול שכבר לא קיים…

 2. רונה

  נשמע לי כמו "אוי אוי אוי".

  לא מגיע לסוף של המטרנה. שנדבר על כמה העולם מותאם לגברים ומשאיר נשים חסרות אונים? כמעט ואין סיכוי שאישה תצליח להחליף לבד גלגל ברכב אם היא נתקעת באמצע הכביש; אין מודעות לתאורת רחוב מספקת במידה שתאפשר לנשים לצעוד במידת בטחון סבירה יחסית; כמעט כל צנצנת שניה דורשת סיוע גברי בפתיחתה; וכל תרופה שאישה לוקחת נבדקה והותאמה לגבר הממוצע במשקל 80 קילו, אני לא אתפלא אם אפילו גלולות למניעת הריון הותאמו כך…

  אז אתה לא מגיע לסוף של המטרנה? תבין מה זה להיות אישה בעולם הזה. רק שזה לא מוגבל לתחום אחד קטן וצר, אלא לכל דבר אפשרי. במקום לבכות שאתה רוצה להיות בקבוצת וואטסאפ (למי אכפת) או שאתה רוצה כף הארכה או איזה קשקוש, תקום ותדרוש שהעולם הזה יתייחס באופן שוויוני לשני המינים בכל האספקטים. שאישה תוכל לעזור לעצמה אם היא נתקעה באמצע הכביש, שהיא לא תלך בחושך בפחד, שיהיו יותר תאי שירותים לנשים מאשר תאי שירותים לגברים, ואם אפשר, גם להנמיך את גובה האסלה יעזור. העולם כל כך נוח לך וכל כך מותאם עבורך, שאתה ממש עיוור לכך שהוא לא מותאם ולא נוח ל-51% מהאוכלוסייה. העיקר שלנו יישארו הוואטסאפים החופרים של הגן. ממש.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>