beta

אין אבא בביטוח לאומי

האם ראוי שהגוף בביטוח לאומי המטפל בהכנסת התינוק החדש אל משפחתנו יקרא "מדור אימהות"? איפה אבא בביטוח לאומי, ולמה הוא נשאר מחוץ לשם הן שאלות ששאל את עצמו דוד שמעון בפעם האחרונה שביקר. למזלנו, הוא החליט שהגיע הזמן לשינוי. כל הכבוד.

יד של בן ואבא

אבא, לא עז.

לאחרונה קיבלנו אל האתר פנייה שממש דיברה אלינו. הפנייה הגיעה מדוד שמעון, אב, איש משפחה והייטקיסט שפתאום, באמצע החיים, שם לב שלמדור המטפל בכל נושא קבלת התינוק אל קרב המשפחה בביטוח לאומי קוראים "מדור אימהות". מעניין לחשוב שבשש עשרה השנים האחרונות, מאז שנכנס אל חיינו החוק המאפשר גם לאבות לקחת חופשת לידה, לא ממש שמנו לב לכך.

להיות ראשון זה מחייב

לפעמים, מישהו צריך להיות הראשון ולמזלנו האדם הזה היה דוד. דוד החליט שהוא אינו מתכוון להעביר את העניין לסדר היום. הוא החליט שהוא קם ודואג שיטפלו בנושא הזה, ופנה אלינו בכדי שנלווה את התהליך מקרוב.

דוד החליט כי נוציא פנייה בהקדם אל כל הגורמים הרלוונטיים, עם דרישה לשנות את שם המדור למדור הורים. אחרי הכל, המדור אכן עוסק באמהות, אך הוא עוסק גם באבות, משפחות אומנות, הורים מאמצים ועוד מקרים שעבורם מכבד יהיה הרבה יותר לפנות ל"הורים" ובכך גם להשית את האחריות כמשותפת, מאשר לאמהות בלבד.

בקצרה נאמר כי לשפה בה אנחנו משתמשים ביום יום בכלל, ובשפה בה משתמשת הממשלה בפרט יש חשיבות עצומה לדרך בה אנחנו כאינדיוויואלים תופסים את הזכויות והחובות שלנו. אם גדלנו לעולם בו הממשלה חושבת (וניתן לראות זאת גם במקומות רבים אחרים) כי האחראית לילדים היא האם, כך יתפוס זאת גם שוק העבודה וגם רבים מהאזרחים. הגיע הזמן להשוות את הפנייה, במיוחד במוסדות ציבורים, כך שתהיה שיוויונית.

נוסח הפניה יהיה:

חייבים לשנות את השם של מדור אמהות בביטוח הלאומי. הוא מטפל גם באבות!

על פי האתר של הביטוח הלאומי, עיקר תפקידו של מדור אמהות להבטיח תנאים בסיסיים ליולדת וליילוד ולפצות את היולדת העובדת על אובדן הכנסה עקב ההיריון והלידה. החל ב-1.5.98 זכאי אב להחליף את בת זוגו בחלק מחופשת הלידה.

כאשר בשם המדור האבות לא נוכחים כלל, אבות הנזקקים לשירות של המדור מרגישים נספחים וטפלים. לאחר 16 שנים בהם גם אבות זכאים לצאת לחופשת לידה, הגיעה השעה לשנות את שם המדור כך שישקף את תפקידו באופן מדוייק ושאינו מדיר חלק גדול מהציבור הזכאי לשירותיו. כידוע, כיום אחוז האבות היוצאים בפועל לחופשת לידה הוא נמוך מאוד. עם זאת, על הביטוח הלאומי לדאוג לכך שהיחס אליהם יהיה שווה, וזה מתחיל, באופן סמלי, בשם המדור המטפל.

כנראה שהשינוי יהיה כרוך בשינויים לוגיסטיים ובירוקרטיים, אך הוא מהותי כדי להראות את חשיבות השויוויון בהורות. לאופן הפנייה אל הורים כמשתייכים למגדר מסויים בחברה באופן כללי ועל ידי משרד ממשלתי בפרט יש משמעויות ענפות על תפיסת תפקידי המגדר בתחום. הנצחת ה"אם" כאחראית הבלעדית על הטיפול בילדים במשפחה לא רק שמדירה את הגבר מהמרחב המשפחתי אלא גם ממסגרת את הנשיה בתפקיד המטפל הראשי ומייצרת עבורן מכשולים בתחומים אחרים דוגמת קריירה, השכלה ודומיהם.

אנו מציעים לשנות את השם ל"מדור הורות" – המשקף באופן מדוייק יותר ובלתי מדיר את תפקיד המדור.

בברכה, דוד שמעון ואתר 'אבהות ישראלית'.

ליזום פעולה

נוסח זה יופץ למשרדים השונים הרלוונטיים בכללם, מנכ"ל ביטוח לאומי, משרד ראש הממשלה, שר הרווחה, נציבות השיוויון ועוד.

תגובותיהם כמובן יחשפו בפניכם/ן לטוב ולרע וגם יוצאו לתקשורת אם נראה בכך צורך (בין אם בכדי לפרגן או בכדי לקדם את העניין).

מבטיחים לעדכן אתכם בהתקדמות בהקדם.

בינתיים, שלא תשתעממו עד שנחזור, אנחנו מזמינים אתכם לספור את מספר האיזכורים למילים או למצבים שאינם מתייחסים לאישה בלבד. אנחנו מצאנו שניים עשר כאלו וזהו מסך הפתיחה בלבד של המדור….

רק אמהות או גם מצבים אחרים?

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>