beta

ביקור בריא – כל מה שרציתם לדעת על מעקב רפואי לילדים

כישראלים אנחנו רגילים לכבות שריפות, חלק מהמנטליות שלנו. מגיעים לדברים רק כשהם דחופים. גם את הילדים אנחנו לוקחים לרופא רק כשהם חולים, אבל האם כך כדאי לנהוג? קופת חולים אחת מנהיגה שיטת טיפול לילדים בשם ביקור בריא ומציעה להורים להיות בשליטה. כל הפרטים כאן.

רופאה בביקור בריא

מוכנים למשימה.

שלוש שנים של הורות, ואני כבר מכירה היטב את הרגעים האלה. רגעי החרדה, חוסר הודאות, שאת חשה שמשהו לא לגמרי בסדר עם הקטנטונת. משהו שדורש בירור נוסף, לקבוע תור, לראות מישהו, לדבר עם מישהו. עכשיו צריך לקבוע תור. ולחכות שיהיה תור. ולמצוא מישהו שאפשר לדבר איתו. לפעמים, עובר המון זמן, עד שמגיעים לחוף המבטחים הזה שיוצר את התחושה שאפשר לשחרר ואנחנו בסדר, וקיבלנו עצה מ(בת) אדם מנוסה, מצאנו פיתרון, בין אם הוא זמני או תמידי, חלקי או מלא.

למה ביקור בריא?

אל תוך הריק הזה שלפעמים נוצר בין הרגע בו מגיחים החששות המטרידים ועד הרגע של פתרונם, מגיעה קופת חולים "מאוחדת" ומציעה שירות חדש ללקוחותיה- "ביקור בריא". במסגרת השירות יוזמנו הורים לילדים עד גיל 6 למרפאה, לתור מיוחד עם רופא הילדים שלהם. בניגוד לפגישות הסטנדרטיות עם רופאי המשפחה, שסובבות בדרך כלל סביב מחלות הילדים השונות, המטרה היא הפעם קיום פגישה ממושכת יותר (תורים נקבעים לפגישות שנמשכות כמחצית השעה) באוירה שקטה ונוחה, שתאפשר לרופאים להפנות את מלוא תשומת ליבם לילד/ה ותאפשר להורים להעלות על סדר היום דברים שמטרידים אותם. ההורים יוכלו לקבל מענה לשאלות בתחום התפתחות הילדים, תזונת הילדים, שינויים או אתגרים התנהגותיים וכן הלאה.

בעידן בו אנו חיים, קשר רציף בין ההורים לרופא המשפחה הוא די נדיר. כיום, אנחנו נוטות ונוטים לפנות אל ד"ר גוגל, וגם אל הקהילות הוירטואליות להתייעצות. יש בידינו כמובן, גם את הכלי הנושן והטוב של קהילות אמיתיות, בין אם גדולות או קטנות: התייעצות עם ההורים, החברים והשכנים. אני האחרונה שתטיל ספק ביעילותן ו/או באיכותן של ההתייעצויות האלה, בין אם ככלי יחיד לפיתרון הקשיים השונים ובין אם ככלי עזר, שמלווה את הביקורים אצל רופאי המשפחה.

בחינה מדוקדקת

רופאה, ביקור בריא

אל תחכו לשלב המזרקים… צילום: לורן נלסון

עם כל זה, אי אפשר להתעלם מהערך הרב שבהתייעצות עם רופאי המשפחה, התייעצות שמאפשרת זויות הסתכלות רחבות יותר על הנושאים המטרידים. רופאי המשפחה מהווים גם, במקרים רבים, שלב ראשון בדרך אל ההפניות לרופאות ולרופאים המומחים, במידה ויש צורך. בעוד שרוב ההורים לילדים עד גיל 6 נרתעים מהגעה למרפאה כשהיא משופעת בילדות ובילדים חולים ומדבקים, יש יתרון משמעותי להגעה למרפאה לאחר שעות הפעילות, כשהילדים בריאים ואפשר להתרכז בשיגרה ובנושאים המטרידים שסוף-סוף ניתן להתפנות אליהם.

המהלך מבורך בעיניי, ואני חושבת שטוב יעשו קופות חולים נוספות בארץ אם יחקו אותו. אין לי ספק שישנם הורים שלא התברכו בקהילה/משפחה/חברים תומכים ובאפשרות להיוועץ, וכאן יש הזדמנות נפלאה למצוא את הכתובת הזו אצל קופת החולים. זוהי הזדמנות למלא עבור ההורים האלה את הצורך באוזן קשבת וכתף חמה, ולאפשר להם קבלת מענה מסודר וסבלני, ללא התחושה המוכרת, למרבה הצער, לכולנו- של ביקור קצר ומהיר אצל הרופאים, כחלק ממעין פס ייצור של מטופלים רבים ותורים רצופים ודחופים.

רוצים עוד פרטים, סרטון הסבר (מצוייר) של מאוחדת לפניכם -

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>