beta

היית צריך לחשוב על זה לפני שהלכת להיות סטרייט

       על הגישור: בהסכמה, בכפייה ובגאווה

8 באוקטובר 2016

חוק הגישור נכנס לתוקפו, וזה נשמע כמו רעיון נהדר.

 

 

הרבה זוגות נשאבים למערבולת של אלימות משפטית בתהליך הגירושין, וקרבות עקובים מדם ניטשים סביב מתן הגט, זמני השהות, המשמורת וגובה המזונות. הרבה פעמים, בליבוי עורכי הדין המתפרנסים מהעצמת הסכסוך. הליך של גישור יכול לשמש הזדמנות לצדדים להבין טוב יותר אחד את השני ואולי למנוע הליכים כואבים ולהימנע מפסיקות דרקוניות בבית המשפט.

אודה ואתוודה, תהליכי הגישור שאני השתתפתי בהם נכשלו. ועדיין, אני יכול להסתכל במראה ולדעת שעשיתי כל מאמץ להימנע מבתי משפט ולפסוע בדרכי שלום ונועם.

לנהל משפט גירושין זה סיוט. תמיד עדיף לחתום הכול בהסכם הורות. ואם החוק הזה יוביל למיעוט תיקים בבתי המשפט ומגמה של גירושין בהסכמה, כולנו הרווחנו, ובעיקר הילדים. אלא שנראה שבמקרה הזה, הכוונות הטובות לא בהכרח יובילו לתוצאה הרצויה. עבור מתגרשים רבים החיוב הזה רק יוסיף עוד פרוצדורות ועיכובים מיותרים למשפט הארוך גם ככה. יש גם מצבים שפשוט אין מקום לגישור. ויש גם מצבים, כמו למשל בקשות דחופות, שבהם החיוב לגישור הוא לא פחות מהרסני. בקיצור, עסק לא פשוט, לא למתדיינים ולא למערכת, שנאלצת להתמודד עם אלפי שאלות פרוצדורליות לא פתורות.

ולמרבה הצער, לא תמיד לצד השני יש עניין להתפשר: דיני המשמורת מקנים לאימא את הבכורה, דיני המזונות מקנים לה אפשרות לפתוח לאבא תיקים בהוצאה לפועל גם אם אין לכם חוב ממשי, להטיל על האב הגבלות מפה ועד להודעה חדשה, כולל התליית רישיון נהיגה, איסור יציאה מהארץ, עיקולים ומאסרים. שלא לדבר על סרבנות גט, שיכולה לקרות משני הצדדים. סביר להניח שמי שלא היה מעוניין בגישור מלכתחילה, גישור כפוי רק יזיק לו ו/או לבן-זוגו.

בקטע הזה, לא פעם אני מקנא בחבריי מהקהילה הגאה. הבדיחה הקבועה בינינו, כשאני מקטר על מר גורלי כאבא גרוש, היא: "היית צריך לחשוב על זה לפני שהלכת להיות סטרייט." אמנם גבר הומו שמביא ילד עם אישה חשוף לאותן סכנות שצוינו לעיל, אבל נדמה לי, מבחוץ לפחות, שיותר קל להתגרש מבן-מינך, ולו בגלל שאותם דינים חלים על שניכם. מצד שני, בנישואין גאים, ובעיקר בגירושין גאים, יש ודאי אספקטים ייחודיים שהציבור הרחב בכלל לא מודע להם, כמו עניין ההורות הביולוגית, למשל. שלא לדבר על הדרך אל ההורות עצמה, אותה המדינה דואגת לסבך ולהקשות. ועם ההתפתחות האיטית במקרי הנישואין והגירושין הגאים, גם עולם הגישור מתחיל להתאים את עצמו למציאות הזאת.

 

 

ולכן ההמלצה שלי היא: לקבל המלצות. בוחרים מגשר? לא ללכת לזה ששמעתם עליו שהוא תותח-על. יכול להיות שהוא תותח אבל לא בשבילכם. ללכת למגשר רק אחרי שאדם מוכר מספר לכם עליו (או עליה) ש"בזכותו הצלחנו להימנע מבתי משפט, הגענו לפשרה ויצאנו מרוצים." ואם אתם חברי קהילה – למצוא מגשר או מגשרת שיהיו מנוסים ובקיאים ביומיום של הורות גאה וקשובים לצרכים הספציפיים שלכם.

 

שיהיו לכולנו חגים שמחים, שנה טובה ותמיד תזכרו: הבטחתם שלום בבית.

 ימי בר

לכל הרשומות בבלוג "תוכנית אב"
Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>