beta

הסתה נגד אבא ונצחון קטן ומשמעותי

כשמוטי התגרש מאשתו הוא לא האמין שלא יראה את ילדיו למשך יותר מ-800 יום. הסתה נגד אבא אינה דבר שכיח, אך גם אינה נדירה כמו שנהוג לחשוב. אולי, בעקבות המקרה של מוטי, נתחיל לשפוט את האבות הגרושים עם טיפה פחות דעה קדומה ומעט יותר שכל.

ספירת המוטי

ספירת המוטי

השבוע קרה מקרה שטלטל את עולמי. בתי המשפט ושירותי הרווחה עשו יד אחת בכדי להוציא לאור צדק במקום בו עד כה שלטו רק חוקים אפלים, מפלים ועיוורים. כל זה קרה בזכות קבוצה עיקשת של אנשים אשר למרות הסיכויים ולמרות הקשיים, יצאו למאבק מתמשך כנגד מערכת שחוקיה הבסיסיים פועלים כנגדם, עד לנצחון. עד שאבא קיבל את ילדיו בחזרה.

ספירת המוטי

הסיפור הזה הוא הסיפור של מוטי. את מוטי אני מכיר כבר זמן רב, לצערי בנסיבות מאוד לא נעימות. התוודעתי לראשונה אל מוטי כאשר נתקלתי באחד מהפוסטרים אשר היה מעלה לפייסבוק, יום אחרי יום. הפוסטרים האלו סיפרו את סיפורו העצוב, סיפור הניתוק שלו מילדיו. הם מנו, יום אחרי יום את מניין הימים בהם לא ראה את שני ילדים. כמו חורט קווים על קירות הכלא, רק על הלב.

ביום ראשון האחרון, ה8/6/14, זכה מוטי להפגש עם ילדיו אחרי מעל 800 ימים בהם לא ראו אותו. כן, שנתיים וחצי. מוטי הצליח להביא את בית המשפט, תוך שיתוף פעולה מלא עם רשויות הרווחה, לראות את האמת – ילדיו עוברים שנים ארוכות של הסתה כנגדו על ידי אימם. ביום ראשון זכה מוטי להתייחד עם ילדיו למשך שעה וחצי עמוסת רגשות אינטנסיביים. ניצחון ענק.

בעקבות הדברים ביקשתי את מוטי לשבת איתי ולספר לי את הסיפור שלו, איך כל זה קרה ומאיפה התחיל. הרגשתי שמוטי הצליח סוף סוף לשבור את מעגל הקסמים האוטומטי הזורק את האשמה באופן ישיר על הצד הגברי במערכת הגירושין ולייצר דוגמא, ראשונה מסוגה, של אבא חף מפשע שילדיו נגזלו ממנו. דוגמא ראשונה בה בית המשפט מסכים להכיר, שחור על גבי לבן. וזה הסיפור.

מתנה עם חשבונית

מוטי התגרש מאישתו לפני 8 שנים. בתחילה, הסדרי הראייה היו קבועים ומוטי היה פוגש את ילדיו על בסיס סדיר וקבוע. הוא היה משלם את מזונותיו בזמן ומתפקד כאבא לכל דבר ועניין ברמה הנפשית, פיזית וכלכלית כאחד. לפני כשלוש וחצי שנים, עקרה אישתו את מושבה מהמרכז ועברה לחיות בבאר שבע הרחוקה מרחק שעה וחצי מתל אביב, מקום עבודתו של מוטי. מוטי, שרק אז התחיל להבין את גודל הטעות שבאי הכנסת סעיף הקובע את מרחק המגורים בהסכם הגירושין, נאלץ לחיות עם המציאות הזו. וכך עשה.

אופני המריבה. עדיין מעלים אבק במחסן של מוטי.

אופני המריבה. עדיין מעלים אבק במחסן של מוטי.

לפני יום כיפור של שנת 2011, רכש מוטי עבור ילדיו אופניים חדשים. בשיחת הטלפון לפני שהגיע סיפר לבתו בת ה-9 כי קנה לה אופניים במתנה. זו בתגובה ביקשה ממנו קבלה על האופניים ואף הוסיפה כי עליו לקנות טלוויזית פלזמה חדשה עבור אחיה. מוטי, שהיה קצת המום, שאל את ביתו למה היא מדברת איתו על הדברים האלו והאם אמא ביקשה ממנה להעלות אותם. השיחה נותקה. זו הייתה הפעם האחרונה שמוטי שמע מילדיו.

בשיחה עם אשתו על המקרה, איימה אישתו על חייו במידה ויגיע לביקורים. היא איימה כי תוציא צו הרחקה אם יעיז להתקרב לביתה. בעצה אחת עם הרווחה הבין מוטי כי אם יחליט להגיע, ואם אכן יוצא נגדו צו הרחקה, לא יהיה לו שום סיכוי לזכות בילדיו כשיגיע הדבר לבית המשפט. באותו שבוע עבר מוטי אירוע מוחי. הוא התמוטט בבית העסק שלו ופונה באמבולנס לבית החולים. את החודשים שלאחר מכן העביר בשיקום. אבל בשום רגע לא ויתר מוטי על ילדיו.

תמונה ברורה של הסתה נגד אבא

מוטי הגיש בקשה להסדרי ראייה. היא התקדמה עד אשר הגיעה לבית המשפט. בבית המשפט שוטח מוטי את טענותיו כאשר הוא מגובה באופן מלא על ידי הרווחה. להלן שני ציטוטים בלבד מתוך עמודים שלמים של תסקירים המצויים בידי.

"הפגישות עם האמא היו מלוות בויכוחים, בלט הקושי שלה לקבל דעה שונה מדעתה על מורדכי (מוטי ע.א.ח) וחזרה בלי הרף על האשמות נגדו ואף דאגה להוסיף מידי שבוע האשמה או חשד נוסף, ביניהם: הוא אנס אותי, הרביץ לילדים, הרביץ לי, הוא עלול לרצוח את הילדים, הוא מסוכן, הוא חושף את ילדי לפדופילים… …מספר פעמים הדגישה שהיא בסדר ואינה מבינה מדועה היא צריכה לבוא ושצריך לטפל בו. דאגה לשלוח מספר מכתבים עם ציטוטים מפרסומים שלו באינטרנט (אחד מהם התגלה כמזוייף: הדביקה בין קטעים שונים שלא הוא כתב והגישה זו כהאשמה נוספת). בסתירה להצהרותיה ניתן לראות כי היא מקדישה הרבה זמן בחיפוש נימוקים כדי להלחם בגרוש."

"לצערנו למרות כל המאמצים, לא הצלחנו לתרום לאם לשנות את התנהגותה הקיצונית. לפי דיווח של מר נחום בלוסשנידר, מטפל זוגי ומשפחתי, עולה כי למרות הצהרותיה של האם למוכנותה לשיתוף פעולה עם הגורמים המטפלים, תהליך הטיפול לא התאפשר עקב חוסר שיתוף פעולה מצידה אשר מוביל להמשך סרבנות הקשר של הקטינים כלפי אביהם.

מהדוח עולה בבירור תמונה של הסתה מתמשכת של הקטינים על ידי האם"

 

נוח לי, שלא יעשה לי בלאגן

אבא יש רק אחד

אבא יש רק אחד

עם עדויות אלו, עם הוכחות על תשלומי מזונות (אותם ראיתי גם אני, ע.א.ח) וחוות דעת נוספות הגיע מוטי לעמוד מול בית המשפט לפני שנה וארבעה חודשים אשר במהלכם צוו הוא וגרושתו לעבור מבחן למסוגלות הורית. מוטי נענה להוראה בחיוב. גרושתו סירבה לעבור את המבחן. מעניין בהקשר זה לציין שאב גרוש אשר יסרב לעבור מבחן זה בהוראת בית המשפט כמוהו כמוותר על ילדיו (עובר על הוראה חוקית). ככל הנראה לא כך במקרה של אם ככל הנראה.

בבית המשפט טענה גרושתו של מוטי שנוח לה בחיים כעת. יש לה זוגיות חדשה והיא חיה עם ילדיה בבאר שבע, רחוק ממנו ואין לה כל עניין שיכנס לה שוב לחיים ויעשה לה בלאגן. ילדיו, אשר סירבו לראותו באותה תקופה העידו כי למרות האשמותיה של האם לא הרים עליהם אביהם יד ולו פעם אחת. כשנשאלו מדוע אינם רוצים בקרבתו ענו כי "הוא צעק עלי פעם אחת". לא היה ספק לכל כי עוול נוראי נעשה כאן למוטי, בעוד שניכר כי גרושתו ממשיכה בנוחות חייה ועושה כמיטב יכולתה להימנע מנוחותה המפריעה של האדם איתו הביאה ילדים לעולם.

צעד ענק למוטי, צעד מביש למדינת ישראל

ואז, לאחר מאבק משפטי ארוך ומייגע כאשר כול יום נוסף שעובר, פוגע פגיעה ממשית באפשרות לחידוש הקשר בין מוטי לבין ילדיו המוסתים. הואיל בית המשפט להכריע לטובתו. מוטי יזכה לראות את ילדיו שוב, למשך שעה וחצי בכל שבוע במרכז קשר. שעה וחצי בה ינסה לשקם את הקשר איתם לאחר שנים ארוכות של שטיפת מוח והסתה כנגדו. ניצחון גדול עבור מוטי, איש עם סבלנות של פיל ואהבה ענקית לילדיו, אשר יצא למלחמה במערכות כולן דרך הפגנות, צעדות מחאה מתל אביב לירושלים, פוסטרים של ספירה יומית, ראיונות ברדיו וכל שהתאפשר לו. ברמה האישית, אני לא מכיר הרבה שהיו שורדים את המסע הסיזיפי הזה ומצליחים לצאת ממנו עם עודף סבלנות לבניית הקשר עם הילדים.

ובכל זאת, עם כל האופטימיות של הניצחון, ויחד עם העובדה שבית המשפט הצליח סוף סוף לראות גם את הצד האבהי של הסיפור, בואו נעצור לרגע ונעשה סיכום אובייקטיבי של הנתונים:

אבא אחד: מעל 800 יום מנוע מלראות את ילדיו. משלם מזונות כסדרם. לא נואש לרגע מהמאבק המתמשך וחסר הסיכוי להתאחד עם ילדים.

מול

אמא אחת: שהסיתה את ילדיה כנגד אביהם. שאיימה על חייו של אדם ברצח. שאיימה בהוצאת צו הרחקה תחת תלונה שקרית. שלא שיתפה פעולה עם הרשויות והרווחה. שסירבה לעבור מבחן מסוגלות הורית.

התוצאות:

מתוך 168 שעות הקיימות בכל שבוע, זכאית האם לחיות עם ילדיה בביתה למשך 166.5 שעות.

מתוך 168 שעות הקיימות בכל שבוע, זכאי האב לראות את ילדיו במרכז קשר למשך 1.5 שעות.

עבור מוטי זה לא נגמר. הוא שואף לתקן את ההסתה הנוראית שנגרמה נגדו, צעד אחר צעד ולהגיש בקשה למשמורת מלאה. אנחנו מתחייבים ללוותו אותו.


אף כי איננו מחוייבים בכך, בחרנו להביא כאן גם את תגובת גרושתו של מוטי, הנה היא לפניכם:

אבקש להגיב לכתבה זו המקפידה להכפיש את שמי עם זאת, אשתדל לשמור על רמת ניסוח על מנת לא לסכן את ילדיי נפשית בחשיפה לנאמר. לאורך תקופה מפיץ האב המדובר בכל פינה אפשרית תסריט דרמתי בדיוני תוך שהוא זורע חול בעיני כל ובעיקר בעיני חבריו התומכים בו באמת ובתמים לאורך הדרך, אך אלה אינם יודעים כי הם שחקן ניצב במניפולציה משומנת היטב שנוצרה במטרה לטשטש עקבות שלדים שמוסתרים בארונו לאורך השנים. כאשר הוא קורא את תגובותיהם הנרגשות מבעד למסך המגע הוא טופח לעצמו על השכם ומגחך ״הצליח לי״. האב לא ראה את ילדיו 830 יום כך הוא כותב. כנראה נשמט לו בטעות אז אני אשלים ככה על הדרך גם את העובדה שגם בשנה שלפני תחילת הספירה הוא לא ראה אותם עוד 365 יום אה, ויש גם את השנה ההיא שלפניה ובזו שלפני פניה היו רק סמסים וזו שלפניה היו סך הכל 24 מפגשים (כל שבת שניה) פעמיים בשבוע? זה בגדר המלצה. המלצה שמסכמת שבמהלך… לקריאת התגובה המלאה

 

No Comments

Join the conversation and post a comment.

Trackbacks/Pingbacks

  1. תגובת הגרושה - אבהות ישראלית - […] תגובת הגרושה לכתבה "הסתה נגד אבא ונצחון קטן ומשמעותי" […]

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>