beta

וכאבת לרעך כמוך?

האם אתם מגדלים את ילדיכם לעולם של פחד או אהבה? מה הוא יפגוש כשהוא יצא מהדלת של גיל ההתבגרות, רודפים או חברים? רועי ויינשטיין מציב בפניכם שאלות חשובות המציבות באור אחר את האתוס הישראלי ואת ברירות המחדל שלנו…

אני מבקש ממכם לפני שאתם ממשיכים לקרוא,לקחת חלק בניסוי.

עצרו את הנשימה, פתחו את לינק שלמטה ונסו להבין מה המשמעות של המספרים מולכם לפני שנגמר לכם האויר

מוכנים? לחצו!

בקמבודיה יש עץ שעליו נרצחו למעלה ממיליון וחצי תינוקות וילדים כדי לחסוך בכדורים.

בקמבודיה יש עץ שעליו נרצחו מאות אלפי תינוקות וילדים כדי לחסוך בכדורים.

וכאבת לרעך כמוך?

הנה כמה נתונים שיהממו אתכם:

 • באושוויץ בשיא התפוקה (42-45) נרצחו בין 10000 ל 12000 איש ביום.
 • לשם השוואה באפריקה מתים רק מרעב כמעט 30 אלף איש כל יום כבר כמעט 35 שנה. זה בערך 6 מיליון איש כל 220 יום.
 • להולנדים יש את האיים הקריביים, ארובה בורנאיי וקירסאו,שם הם השתמשו באותו ציקלון בי מ-1946 עד 1948 בכדי לפנות את את הנדל"ן הקאריבי שעדיין שלהם. באינדונזיה, סורינאם אחרון ובכלל לא חביב האפרטהייד. סלחנו.
 • לבלגים יש את היהלומים של קונגו, לצרפת במאלי. סלחנו בלי לדבר על רווחים של למעלה משלוש טריליון דולר ב47 שנים האחרונות מתעשיית הנפט והגז לעומת פתיחה של פחות מ60 בתי ספר ב17 מדינות. סלחנו.
 • ספרד עדיין מקבלת מיסים מדרום אמריקה למרות השמדה שיטתית של מערכות החינוך ותשתיות הרפואה. לא ידענו אבל סלחנו.
 • ובכל זאת ארצות הברית והאינדיאנים שעדיין מחכים להבטחות מלפני 150 שנה.
 • סין בטיבט. רוסיה באפגניסטן.והרשימה ארוכה. וסלחנו לכולם.

עובדה שאזרחי העולם בכלל ואזרחי מדינת ישראל בפרט לא מצליחים להבין שלכול מדינות העולם כולל ישראל יש דם על הידיים. אז או שכועסים על כולם, או שסולחים לכולם, אין באמצע. ובכל זאת, למרות שזה קורה בכל מקום, אנחנו טורחים ללמד את ילדינו כמה הם מסכנים ביחס לשאר. כמה רודפים דווקא אחריהם בכל מקום. נוטעים בהם פחדים.

מי ידיד ומי אויב?

הנקודה היא לא רק שכל אחד מנסיונות השמדת העם והתשתית שלו המוזכרים לעיל, והוא לא פחות שיטתי נוקב וארוך מהשואה. אלא בעיקר שגרמניה היא המדינה היחידה ששילמה ועדיין משלמת על פשעיה, בשילומים, בהסכמי סחר ובכל מה שאנשי העסקים היהודים בתמיכת מדינות אירופה הצליחו להשיג.כשזה מגיע אלינו כעם אנחנו יודעים טוב מאד להוריד מאיתנו את האחריות למעשים של הממשלה שלנו. כל כך קשה להתבונן באותה צורה בעמים שמחוץ לבועה שלנו?

אנחנו מאמינים, מתוך הבורות שלנו, שלעולם אכפת והעולם תומך מתוך הבנה של הכאב היהודי.שטויות. האמת היא שכל עוד האצבע תהיה מכוונת לגרמניה הנאצית, אזרחי העולם יתעלמו מהפשעים כנגד האנושות המתבצעים מדי יום ביומו ברחבי העולם ובמיוחד אפריקה. הם כמו הפוליטיקאים הנחותים שלנו; משתמשים בשואה ובמלחמת העולם השניה ככלי להסוואת החלטות שמוסריותן מפוקפקת והם עושים עבודה טובה.

איזה כלים מקבלים הילדים שלנו להתמודדות עם הבריכה של החיים?

איזה כלים מקבלים הילדים שלנו להתמודדות עם הבריכה של החיים?

עובדה העיוורון של כולנו לאותם פשעים שאנחנו כישראלים טורחים וממעיטים בערכם,  כי זה לא שואה, וכמובן זה לא אנחנו.ואולי הנקודה הכי כואבת בכל הסיפור הזה להכלה היא שהגרמנים הם עם נפלא, חם ואוהב. עם עם תרבות של פתיחות קבלה וליברליות שאין שני לה.והיהודים? הם עוד עם שעמד בדרך של אנשי עסקים, בתקופה ומקום שאדם היה כלי ותו לא.אנחנו רוצים להיות הכי בהכול, גם במסכנות. אבל אנחנו לא.

להנות או לפחד?

במקום לראות את זה שאנחנו לא שונים וללמד את ילדינו שהעולם הוא מקום שצריך לצאת אליו ולאכול אותו שלם, את כל החוויות וההנאה שבו, אנחנו טורחים להצמיד אותם קרוב קרוב לסינר הממשלתי שלנו. לשמור על הצוויון היהודי הלאומי מתוך אתוס של הפחדה. מסמאים את עיניהם.

למעשה מכל העמים בעולם שניסו להשמיד, ישראל נפלה הכי טוב.אולי הגיע הזמן לקבל שאנחנו חלק מהעולם, פשוט להבין שזו דרכן של איפריות וכלכלה. שאנחנו שרדנו, להגיד תודה על המזל שלנו, לשמור על מה שקיבלנו ולהפסיק לילל. הגיע הזמן להפסיק להשתמש בהיסטוריה ככלי להפקת רחמים אלא ככלי להסקת מסקנות.

ולחנך את ילדנו שיש יותר מעם אחד. 8.5 מיליארד איש ולכולם כואב, לא רק ליהודים.

4 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. נועה

  יש לך מראי מקום למעללי ההולנדים בקריביים?

 2. רועי

  בניגוד לגרמנים ההולנדים הבינו שאין צורך לקחת מצלמה לכל מקום.
  יש תמונות אבל מעט. ומעללי הולנדים פרושים ברחבי האינטרנט
  הייתי מציע לכתוב אפרטהייד ןלראות לאן התגובות יובילו אותך.
  יש סיבה שאת שואלת ולא פשוט מחפשת?

 3. איל

  אכן, 'דברים שרואים משם לא רואים מכאן', וההתבוננות על המציאות הייחודית והמורכבת של החברה הישראלית דרך עיניו של מי שעולמו הוא הדרך, המסעות שמפגישים עם אנשים מכל רחבי העולם, עם בני אדם באשר הם, ללא הבדל דת, גזע, צבע, מין, לאום, או מה שלא יהיה. מבט זה מאפשר להבחין בין העיקר לטפל. העיקר הוא מי הוא האדם עצמו, העומד מולך. מה תכונותיו, מה מידותיו, מהי דרכו- זהו העיקר. מהן השתייכותיו של האדם הניצב מולי המולדות או הנרכשות, זה הרבה פחות משנה, זה טפל. האדם היינו מה שהוא בוחר להיות, לא מה שהוא נולד להיות. רק כך נצליח לראות את הזולת כאדם ממש כמונו, שרוצה לאהוב, להיות נאהב, שרוצה להצליח, שיהיה טוב. כך נצליח להכיר, לחוש ואף לכאוב את מצוקותיו של הזולת האוניברסלי, מבלי שהדבר יאיים עלינו, להפך, זהו מקור כוח, ההכרה בקרוב ובמשותף שבין בני האדם, במאחד, במחבר, באחדות.
  תודה לך רועי שאתה משתף אותנו במבטך הייחודי, החודר ואף מבקר, אך בעיקר מכבד ואוהב.

 4. רועי

  תודה אייל

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>