beta

חופש בריא

אחרי יותר מחודש של ישיבה בבית והסתגרות מפני הטילים נותר לנו עוד קצת פחות מחודש בכדי לחזור לעניינים. יוסי מזרחי, אבא לאחד, עם כמה עצות בריאות חשובות שיעזרו לנו לסיים את הקיץ הזה עם חופש בריא.

מלחאנטומיה בשקל

נתרן הינו מינרל, וחלק מקבוצת מינרליים חיונים למערכות הנמצאות בגופנו, בין השאר הוא שומר על איזון חומצי בדם ומווסת את פעילות הלב. בדומה לנתרן גם הסוכריים הינם חיוניים לגוף האדם, בין השאר הם חיוניים לרקמות הגוף והמוח וליצירת אנרגיה. את הנתרן והסוכרים אנו צורכים דרך המזון והשתיה אשר אנו מכניסים לגופנו, בחלקם הוא קיים באופן טבעי ואילו בחלקם באופן מלאכותי.
למרות הצורך החיוני של האדם בנתרן וסוכרים, צריכה מוגברת שלהם עלולה להוביל למחלות רבות, בינהם יתר לחץ דם, השמנה, מחלות לב , בעיות שיניים, סוכרת ועוד.
הצריכה המוגברת של נתרן וסוכרים הינה תופעה מוכרת בשנים האחרונות, והיא נובעת בעיקרה מצריכה מוגברת של מלח (נתרן) וסוכר לבן (סוכרים). מגדול ועד קטן אנו צורכים הרבה מעבר לכמות המומלצת וחושפים עצמנו לשלל סיכונים בריאותים. עיקר צריכת היתר מגיע ממוצרי מזון ושתיה מעובדים ומהונדסים שהפכו להיות חלק ארי בתפריט היומי שלנו, בין אם במזון מהיר ובין אם במוצרים איתם אנו בוחרים לחזור מהסופר.

העונש הגדול

החופש הגדול ומבצע צוק איתן שמתלווה אליו מביאים עימם שעות רבות של צפייה במסך מכל סוג, בין אם זה הטלוויזיה, המחשב, הסמארטפון או הטאלבט, ילדי הדור הדיגיטלי אינם זונחים את המסך ולו לרגע. מלבד הנזקים הישירים של חוסר תנועה, תפיסה דו ממדית וחוסר ביחסי אנוש, נוסף לו נזק עקיף של אכילה לא נכונה.
מיםהתופעה של אכילה שאינה נכונה הינה מחד אכילה מול המסך שהוכחה שפוגעת בתחושת השובע של האדם, ומאידך אכילה של מוצרי מזון מזדמנים עתירי מלח וסוכר שנזקיהם תוארו לעיל.
על מנת להתמודד עם הנזק העקיף שפוגע בהרגלי האכילה של ילדינו, עלינו לסגל מספר עקרונות חשובים שיעזרו לנו לעבור את התקופה הזאת בצורה הטובה ביותר.
1. הקפידו לאכול ארוחות משפחתיות בשעות מסודרות בשולחן האוכל- אלו יקנו תחושת שובע ארוכה לילדיהם ויאפשרו לכם לבחור את סוגי המזון אותם הם אוכלים.
2. הקפידו על מזונות ביתיים ולא מזונות מעובדים- מזונות מעובדים עתירים בסוכר ובמלח ויש להסיר אותם ככל הניתן מהתפריט היומי.
3. הקפידו על הפחתה של שתיה מתוקה, ושתייה מרובה של מים- הקפידו להחזיק שתיה מתוקה בכמויות מוגבלות, הראו לילדיכם דוגמה אישית וסגלו הרגלי שתיה נכונים.
4. הקפידו על צלחת אוכל מבושל- משפט שאמא שלי חוזרת ואומרת, ברגע שאין צלחת אוכל מבושל הילדים יתפתו לאכול מכל הבא ליד, מה שיביא לעלויות מזון יקרות יותר ומזינות פחות.
5. הקפידו על צלחות קטנות- צלחות גדולות גורמות לנו לחשוב שיש צורך למלא אותם ועל כן ילדינו אוכלים מעבר לכמויות הנדרשות לשם שובע ופוגעים בתחושת השובע הפנימית שלהם.
6. חטיפים בצלחת אדומה- מחקרים מוכיחים שאכילת חטיפים מצלחת אדומה מקטינים את הכמויות הנצרכות, כך שאם כבר אוכלים חטיפים אז כמה שפחות.
7. לא ממליחים לפני שטועמים- האמת שגם אנחנו המבוגרים חוטאים בכך לא פעם, אז יש להשריש את העקרון הזה בכל בני הבית.
8. הקפידו על מוצרי מזון דלי סוכר ומלח- עקרון זה חשוב לילדנו כמו גם לנו, אם נלמד לברור את מוצרי המזון אותם אנו מביאים עימנו מהסופר נוכל להקטין את כמויות הסוכר והמלח אותם אנו צורכים.

השינוי מגיע מהבית

שוקותנובה, החברה עם הבית, החליטה לעשות שינוי, המצפן התזונתי כך הם קוראים לו, החברה באופן יזום בחרה להפחית את כמויות הוסכר והמלח ממגוון מוצרי החברה. המהפכה שתנובה מובילה כחלק מחתירה לתזונה נבונה, נוגעת בכל אחד מבני הבית, החל מהשטוזים לפעוטות, השוקו והקרלו לקטנטנים, דרך הקוטג והגבינה לבנה של כולנו ועד ליוגורטים של יופלה. המשותף לכולם היא הפחתה בכמות הסוכר או המלח.

תנובה בחרה צעד אמיץ, בעת בה מהפכות צרכניות מזוהות בעיקר עם הפחתות מחירים, תנובה בחרה להעניק לצרכן הישראלי מוצר בריא יותר ונגיש לכל נפש. אני מודה גם אני לא הכרתי את ליין המוצרים החדש עד לאחרונה, אך החופש הגדול הוא סיטואציה מצויינת להכירו בדרכינו לשינוי, הביטו על האריזות החדשות ובחרו את המוצרי דלי הסוכרים והמלח שיאפשרו לכם להמנע מסיכונים אפשרים.

שנזכה לחופשה שקטה ובריאה.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>