beta

יצירה מיוחדת, קלה ונקייה באופן מפתיע

כשנתקל ביצירה הזו בפעם הראשונה, לא ציפה להרבה. היא הייתה נקייה מידי עבורו. אבל אז גילה עמרי אימבר חלפין יצירה מיוחדת וכייפית באופן יוצא מן הכלל. מוזמנים להעביר הלאה לילדים… 

יצירה נקייה!אחד הדברים שלפיהם אנשים, וגם אני, שופטים את האיכות, הכדאיות ואת הכיף שביצירה עם ילדים היא כמות הבלאגן והלכלוך שאותה יצירה מייצרת כתוצר לוואי. יש שתופסים את הבלאגן כבעיה, בשביל באופן אישי זה דווקא מדד להנאה. ככל שיש יותר בלאגן, כנראה שהיה לנו יותר כיף, אז מה אם צריך לסדר אח"כ (זה גם הגיוני, כי אם חזרת פעמיים על פעילות מבלגנת, ככל הנראה הבנת שהסידור אח"כ שווה את ההנאה הנוכחית).

נקי בצורה יקית

דווקא בשל כך, כששמעתי (או כשהמצאתי, אני כבר לא זוכר במאה אחוז, אז לא אקח קרדיט) על הרעיון הזה ליצירה עם גואש, לא קיוויתי להרבה. הוא נקי בצורה כמעט יקית. ובכל זאת, ניסיתי. התוצאות היו לא רק יפיפיות, אלא שהתהליך היה פשוט תענוג ומשאיר כל כך הרבה מקום לחשיבה ויצירה באופנים שונים שזה פשוט נהדר. אני מביא את היצירה הזו לעבודה מול ילדים בגנים בעיקר משום שהיא מאלצת אותם לפסוע אל מחוץ למסגרת המוכרת ומכריחה אותם להבין איך מתנהג החומר "גואש". זה לא עוד צבע שרק מורחים עם מכחול, הוא זז בצורה מסויימת, יש לו מרקם ודחיסות מסויימים השונים מצבעי מים או שמן ואפשר לעשות איתו דברים שהם לא דמיינו.

יצירה בגואשאז קדימה. הנה רשימת החומרים.

  • שקיות שמרדף, כמה שיותר עבה.
  • צבעי גואש, איזה שתרצו.
  • קמח.
  • מסקנטייפ. רצוי שקוף. אופציונלי לחלוטין.

קלי קלות, באמת

הקונספט הוא פשוט, שמים נקודה קטנה של צבע גואש בתוך השמרדף ומורחים. אפשר להשתמש בהכל לטובת המריחה הזו. הכי קל עם הידיים, אבל אני מעודד את הילדים להשתמש גם בלשון (תרגעו, הצבע בתוך השקית להזכירכם), במצח, במרפקים או בחפצים קטנים. כל לחיצה על נקודת הצבע תזיז אותו בכיוון הכללי של הלחץ ולכן קשה מאוד להגיע ליצירה מדוייקת, מה שהופך את הסיפור להרבה יותר משוחרר מבחינת הפעלת הדימיון או המטרתיות ואפשר להתרכז נטו בלהנות מהיצירה. וזה כייף עצום, תאמינו לי.

הקמח משמש לשתי מטרות (זה אגב, רעיון שלי באופן ודאי), הראשונה, הוא סופח את הרטיבות של הצבע וידאג שהוא לא יזל החוצה. השנייה היא שהוא מייצר התנגדות לזרימה הטבעית של הגואש בתוך השקית. ההתנגדות הזו מייצרת מפרצונים בתצורה הסופית שנוצרת מהגואש. האמת, אפשר לנסות גם חומרים אחרים, מעניין איך זה יעבוד.

שלושה טיפים

יצירה בגואש1העבודה פשוטה מאוד ומאוד אינטואיטיבית, אבל הנה שלושה טיפים בכל זאת -

  1. אפשר לשים את כל נקודות הצבע ורק אז למרוח, או לשים אותן אחת אחת. איך שלא בחרתם לעבוד, תמיד שימו ראשית את הנקודות שבתחתית השקית ורק אח"כ טפסו לאט לאט במעלה השקית. אם תתחילו מהנקודה העליונה, תלכלכו את ידיכם בגואש בכל פעם שתכניסו אותן פנימה.
  2. קמח ניתן לשים בהתחלה וזהו. או לשים בהתחלה ועוד קצת בהמשך. או לשים רק בסוף. לכל פעולה תוצאה שונה, התנסו עם זה.
  3. שימו כמויות קטנות של גואש. כן. כמה שאתם מדמיינים לעצמכם עכשיו. רק טיפה פחות. יותר מידי גואש יחליק לכם בקלות אל מחוץ לשקית. לא שזה אסון גדול, גואש הוא מסיס במים ויורד עם מגבון, אבל זה מפספס את הקונספט של "יצירה נקייה".

בעזרת המסקנטייפ, אפשר לסגור את השקית בסוף, למרות שמניסיוני, אם לא שמתם יותר צבע ממה שצריך, אין בכך ממש צורך.

ואם אנחנו כבר כאן, הנה סרטון המפרט ארבע דרכים מקוריות לעבודה עם גואש. לא כולן נקיות כמו זו, אבל בכל זאת. יש בו גם הדגמה ליצירה הספציפית הזו, כך שאם לא לגמרי הבנתם, שווה לראות ולוודא קליטה. אגב, הבחור בסרטון הוא אני לפני ארבע שנים בערך, כשעוד היינו צעירים, יפים ועם יותר זמן פנוי על הידיים.

 

נכתב על ידי עמרי אימבר חלפין, איש חינוך העובד עם ילדים מזה 18 שנים ובעליה של חברת קטנטנים תוכניות העשרה.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>