beta

באות בכוונה ולא במטרה – כל הדרכים אל לידה טבעית מדהימה

כל ההבדל הוא בגישה. אורית הלפגוט, דולה ומנחת פורום בתחום הלידה, מסבירה על ההבדלים בין כוונות ומטרות, חשיבות שיתוף הפעולה של הצוות והתאמת המתקן, ומשתפת בסיפור הלידה שלה. רוצה לידה טבעית מדהימה? הפוסט הזה בשבילך.

"היולדות שלנו, בעיקר אלו בלידות חוזרות, באות בכוונה ללדת טבעי ולא במטרה ללדת טבעי ואנחנו כאן במיוחד כדי לסייע להן להגשים זאת" אומרת ננסי מיילדת במרכז הטבעי הדסה עין כרם. ההבדל הוא עצום! כשאת מגיעה ללדת לידה טבעית לקראת לידה ראשונה יש המון התרגשות שמלווה בחשש , כל כולך במטרה מכוונת ללדת לידה טבעית , בלידות חוזרות (לידה שניה ומעלה) את מגיעה ממקום של למידה, ילדת כבר פעם אחת את כבר יודעת מה את מחפשת, מה חשוב לך , על מה את מוכנה לוותר ועל מה בשום פנים ואופן לא, אז את מגיעה בכוונה ללדת לידה טבעית והצוות של הדסה עין- כרם נמצא שם בדיוק מושלם עבורך כדי שתלדי כמו שאת מבקשת.

כשנכנסתי למרכז הטבעי התחושה הראשונה שעלתה בי היא תחושת בטחון, הרגשתי שאני בידיים טובות, פגשתי צוות מיילדות נעים, מרגיע מכיל , מחייך, רגיש. וזה בדיוק, אבל בדיוק, מה שאישה בהיריון זקוקה לו על מנת שהלידה תזרום כמו שצריך ועל מנת שגופה ייצר את אותו קוקטייל ההורמונים הנפלא שבלעדיו אי אפשר ללדת.

 

בין גוף ונפש

הורמונים הם הקשר האמפירי בין גוף ונפש ומכאן שכל מילה, חיווי, ניואנס ומגע משפיעים על תהליך שלם. לידה יכולה לזרום בקלות ואף כאבי הצירים יכולים להיות נסבלים אילו רק התנאים מסביב (צוות תומך וסבלני, ריחות, שקט, מוסיקה וכו..) נעימים לה. כמובן שיכולה להיות גם תוצאה הפוכה לגמרי, ממש ההיפך הגמור, שבה הלידה נתקעת, דורשת זירוז, השפעה ישירה על ניטור העובר עוד כהנה וכהנה.

כשאישה מגיעה למקום בו היא מרגישה בטוחה היא מאפשרת לגוף להפריש מספר הורמונים שחשובים לתהליך הלידה אחד מהם הוא האוקסיטוצין או בשמו הנוסף הורמון האהבה, זהו הורמון שאחראי על יצירת הצירים הוא מאוד רגיש ומופרש כשיש תנאים שמאפשרים זאת כמו למשל: מילדת נינוחה, דיבור רגוע, שקט, אורות מעומעמים ועוד. חלק מהחוויה הראשונית שעברה בי היא אותה תחושת "הגעת למקום הנכון, את בידיים טובות, תסמכי עליהם" וזה כל כך חשוב במיוחד כשמגיעים ללדת בפעם הראשונה ויותר מכך בלידה טבעית.

 

 

כשהצוות לא מתאים ליולדת

אני נזכרת בלידה השניה שלי, הגעתי מוכנה ללידה ללא משככי כאבים, קראתי ספרים, תרגלתי יוגה, נשימות אפילו היפנוברת'ינג , לקחתי דולה קולגה והחלטתי שהפעם אני יולדת טבעי. לקחתי בחשבון שבבית החולים בו אני עומדת ללדת אין מרכז ללידה טבעי ואם יש הוא לא ממש פעיל ולכן אלד בחדרים הרגילים ומבחינתי  לא משנה מה יהיה אני יולדת טבעי.

בשבוע 40+3התחילו צירים נשמתי, קיפצתי על הכדור, הדולה עיסתה את גבי, היינו במקלחת וגמרתי לכולם את המים החמים. כשהצירים התחזקו יצאתי לכיוון בית החולים , המיילדת בדקה אותי ובישרה שאני פתיחה 5 וקדימה לחדר הלידה. מאותו רגע הצוות (שהיה נהדר בחלקו לפחות ממה שאני זוכרת בשלב הזה) לא הפסיק לשאול אותי אם אני רוצה אפידוראל. "אולי בכל זאת? חבל את סתם סובלת", "המרדים ממש כאן עוד מעט ילך לחדר ניתוח ולא יהיה כשתרצי"…

 

כשאין מספיק מים

חיברו אותי למוניטור הכול היה תקין, ולא איפשרו לי להתנתק ממנו לסירוגין, התחננתי לרדת למקלחת ולמזלי מיילדת מדהימה נכנסה לחדר וסיפרה לי שהמיילדת שלי כרגע מיילדת בחדר הסמוך ותיכף תתפנה אז מה שאני צריכה אני מוזמנת לבקש ממנה. התחננתי בפניה שתיתן לי להיכנס למקלחת כי המים מרגיעים אותי ולשמחתי היא אכן עשתה זאת. כעבור רבע שעה המיילדת שלי נכנסה ונזפה בי מדוע אני לא מחוברת למוניטור…

הסברתי לה (יותר נכון בעלי והדולה כי אני כבר לא ממש הייתי איתם . צירים אתם יודעים..) שבקשתי להתנתק והמיילדת הנחמדה בחדר השני איפשרה לי. היא לא הסכימה וחיברה אותי שוב.. הרגשתי שאני צריכה להתחנן כדי שיקשיבו לי. אילו היתה לי מיילדת מסבירת פנים , מחייכת ונעימה כל החלק הזה של הלידה היה נראה אחרת. לשמחתי המשמרת שלה הסתיימה ואחריה קבלתי מיילדת מושלמת ואז הכל כבר היה נראה שונה, היא עבדה בשיתוף פעולה נפלא עם הדולה שלי ושתיהן יחד עזרו לי לייצר את התנאים שהייתי זקוקה להם כדי להצליח ללדת טבעי בחדר הלידה הטבעי.

 

לידה טבעית מדהימה

היום אני יודעת שאם הייתי בוחרת בבית חולים שיש בו מרכז לידה טבעי כל הבאלגן הזה שנאלצתי להתמודד איתו היה נחסך ממני. אגב ילדתי טבעי ומדהים והחוויה שלי נהדרת בהחלט!! מה שחשוב לי לספר  כאן זה שתמיכה ויחס של מיילדת/רופא היא ככ חשובה ומשמעותית ליולדת על מנת ללדת בדיוק כפי שהיא מבקשת ויותר מזה שתישאר לה חווית לידה טובה!

הכניסה למרכז הלידה בהדסה מאוד נעימה ומרוחקת מעט ממתחם חדרי הלידה הרגילים שני חדרי לידה טבעיים המעוצבים באווירה ביתית ומצויידים בג'קוזי ובכל הציוד הנחוץ לטיפול ביולדת ובתינוקה. מה שמיוחד בכל התהליך הוא שמהרגע שנרשמים למרכז כל יולדת פוגשת מיילדת מן המרכז אשר בונה איתה תכנית לידה ומלווה אותה באופן אישי בשאלות עד תחילת הלידה. שזה מאסט בטירוף, אני זוכרת את עצמי כמה הייתי זקוקה לאיש מקצוע שאוכל להתייעץ איתו, לבכות מולו, לפרוק מישהו שאינו מעורב רגשית ויוכל באמת להכיל אותי ולתת לי את התמיכה שאני צריכה והכול בזמן אמת . כן גם באמצע הלילה כשאין את מי לשאול. כדולה אני עושה זאת המון עם הנשים שאני מלווה , הן יודעות שאני זמינה להן גם בשעות הקטנות של הלילה, שבתות וחגים עשרים וארבע שעות ביממה. לכן האפשרות לליווי אישי של מיילדת טרם הלידה עצמה הוא יקר מפז.

 

מיילדת אישית

1כאשר היולדת מגיעה ללידה ומקבלת אישור סופי הכולל בדיקת רופא ללדת במרכז מוקפצת אליה מיילדת כוננת מהבית אשר מגיעה להיות רק איתה ולאורך כל תהליך הלידה!! ואני מדגישה רק איתה . לצערי אין תקן בארץ למיילדת על כל יולדת ולכן יולדות שיולדות בחדרי הלידה הרגילים חולקות את אותה מיילדת ביחס של מיילדת על כל שני חדרי לידה. מה ששוב לא מאפשר לתת את אותו יחס אישי בדומה למרכז הלידה הטבעי.  הגדרת המרכז לידה היא לידה באווירה של בית ללא התערבויות רפואיות, ואם ניתן אז ממש מעטות, רופא לא נכנס לחדר רק במידה ונדרשת התערבות רפואית לאם או לתינוקה ואז נשקלת האפשרות להעביר את היולדת לחדר הלידה הרגיל יחד עם המיילדת האישית מן המרכז אשר מלווה אותה עד הלידה ואף למחלקת היולדות שזה פלוס נוסף שקיים אך ורק עבור יולדות המרכז הטבעי.

מי לא חוותה בעצמה או שמעה מסיפורי חברות , מכרות, שכנות את השלב שבו מתחילים צירים הם מתגברים מחליטים לצאת לדרך ואז מגיעים למיון יולדות נבדקים ומגלים שבעצם עוד אין פתיחה או ממש בקטנה והן נאלצות לעשות אחורה פנה ולשוב הביתה כי "את לא בלידה עדיין" שזה חלק דיי מתסכל להיות בו. החוסר אונים הזה מחרפן וכשזה בשילוב צירים בכלל התחושה יכולה להיות תחושת "אני מאבדת את זה" ולכן גם כאן נשים שנרשמו למרכז הלידה מקבלות את האפשרות להתייעץ עם אותה מיילדת שמלווה אותן לאורך הדרך בשאלה בין היתר מתי לצאת לדרך.

 

2הניסיון עושה את ההבדל

הצוות במרכז הלידה הוא צוות של מיילדות מוסמכות אשר עברו הכשרה לטיפול, ליווי ותמיכה בלידה טבעית, ובקיאות בכלים טיפוליים מעולם הרפואה המשלימה וזאת על מנת להעניק את התמיכה הטובה ביותר בלידה טבעית.

החדר מדהים! בחיי שרציתי בעצמי ללדת כאן ועכשיו, מיטה רחבה מתכווננת, תאורה נעימה שאפשר לעמעמם בכל רגע נתון, פופים, כריות, צעיף ריבוזו (צעיף לידה) שמשתלשל מן התיקרה גם מעל המיטה וגם מעל הג'קוזי על מנת לאפשר ליולדת להיתמך בצעיף, להימתח עליו, להיתלות כשבמקביל המיילדת/הדולה /שתיהן יחד מעסות את גבה ומקלות על צירי הלידה,כמובן שגם בן הזוג נהנה מהאיבזורים בחדר הכוללים פינת קפה נעימה ופופים לנוח בהם ( כן גם לבן הזוג מותר לנוח מידי פעם לשם כך מצויין שהמיילדת/הדולה נמצאות ויכולות לאפשר לו את הזמן לעצמו)  ועוד אביזרים שונים כגון כיסא לידה, שרפרף, כדור פיזיו כדי שיהיה לאישה מגוון אפשרויות להתמודדות עם הצירים. בחדר ישנה עמדת טיפול בתינוק הכוללת חימום, ואף מוניטור אלחוטי, ומקלחת רגילה להתקלח לאחר הלידה במידה והיולדת רוצה / מרגישה טוב.

 

 

 

לפנק לפנק לפנק

4בקמפוס הדסה ממוקם מלון "עין כרם" ובו נמצא אגף מפואר ביותר הנקרא "הדסה בייבי" שזה פינוק חובה לכל יולדת לאחר הלידה. חשוב לציין שיולדות הדסה מקבלות פינוק של לילה בהדסה בייבי מתנה. יולדות אשר נרשמות למרכז הטבעי מקבלות הנחה משמעותית במלון הדסה בייבי כך שזה מבצע שווה מכל כיוון ותאמינו לי זה שווה כל שקל אחרי לידה במיוחד כשמקבלים שלוש ארוחות מלאות שמי שעומד מאחורי התפריט הוא לא אחר מאשר השף אבי לוי.  לפנק ,לפנק, לפנק.. כבר ציינתי?

חדרי המלון , התינוקייה , הסדנאות הייחודיות לאם ולתינוקה מעניקים כניסה נינוחה ורגועה לעולם ההורות והכנה נהדרת לקראת החזרה הביתה.

 

כדולה אני מלווה לא מעט לידות באזור המרכז חלקן לידות המתקיימות במרכזי הלידה השונים טובות ונהדרות עם צוות מופלא אך משהו במרכז הלידה בהדסה עין כרם בשילוב הנוף הירושלמי עוצר הנשימה פשוט מרגיש אחרת, זה שילוב של ליווי לאורך ההיריון תוך הקשבה אמיתית לצרכי היולדת ומתן מענה רציף וצמוד לפני הכניסה למרכז, לאורך הלידה ועד החזרה הביתה.  בחיי שבא לי ללדת שוב וזה שווה את הנסיעה לירושליים.

 

והכי חשוב שתהיה לך לידה טובה וקלה!

אוריתאורית הלפגוט

 

 

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>