beta

כל השאלות האמיתות על שימור דם טבורי

לא לעיתים קרובות אנחנו מגלים שאמיתות חברתיות שכולם מספרים לנו "כמה שהם נכונות", או "כמה שצריך להזהר", הן פשוט לא נכונות. במקרה הזה, הן לא רק לא נכונות אלא גם יכולות להציל את החיים שלכם או של הילדים שלכם. מדובר בנושא שימור הדם הטבורי. נושא שלכולם יש דעה עליו, לכיוון כזה או אחר. אבל מסתבר שידע רב חסר בציבור עליו. הטענות העיקריות כנגדו הן אלו:

1. כמה זמן דם טבורי באמת יחזיק מעמד? 2. האם החברה המשמרת אותו תחזיק מעמד? 3. האם הוא באמת עוזר? 4. האם דם טבורי באמת מוחזק בתנאים סבירים? 5. האם זה שווה את הכסף?

השאלות האלו הטרידו גם אותי, ועל לכן, כשהציעו לי להצטרף לסיור הראשון שנערך בתוך מתקני חברת "טבורית" ולראות איך העניינים מתקתקים מבפנים, כמובן שקפצתי על ההזדמנות. במאמר זה אסקור הן את הסיבות להווצרותן של השאלות מעלה, היות והן נשאלות מסיבות טובות, והן את הפתרונות אליהן והסיבות מדוע, במקרים מסויימים, אין שום סיבה לחשש. נעבור עליהן לפי הסדר.

1. אז דם טבורי – כמה זמן הוא מחזיק מעמד?

שימור דם טבוריהשאלה לגבי פרק הזמן בו ניתן להחזיק דם טבורי היא שאלה טובה. דם טבורי, שימורו והשימוש בו הם נושאים חדשים שנלמדים ככל שאנחנו מתקדמים עם המדע. עם כל שנה שעוברת אנחנו לומדים עוד על פרק הזמן שהדם מחזיק מעמד באופן אפקטיבי, בתנאי שימור נתונים. לרוב, לא ניתן באמת לבדוק את העניין, היות ומנות הדם הנשמרות הינן רכוש פרטי ולא ניתן להפשיר אותן פשוט בכדי לבדוק. במקרה של שיבא , המרכז הרפואי אחראי גם על תחזוק בנק הדם הציבורי. בנק דם המורכב מתרומות ונשמר באותם תנאים בדיוק. חלק מתנאי התחזוקה של ניהול בנק דם ציבורי הינו הפשרת מספר מסויים של מנות כל שנה על מנת ללמוד על משך אחזקה אפקטיבי. כך ש"טבורית" יכולה להעיד על משך אחזקה אפקטיבי של לפחות 20 שנה. למה "לפחות"? היות ויש עדויות רק עד 20 שנה. המדע הזה צעיר מאוד ואין אפשרות להבטיח יותר ממה שיודעים בוודאות.

2. ואם החברה המשמרת את הדם הטבורי לא תחזיק מעמד?

השאלה האם החברה המשמרת תחזיק מעמד היא שאלה טובה. היא שאלה טובה היות וכבר היתה חברה בישראל שפשטה את הרגל והדם ששומר בה ובעבורו שולם כסף רב, אבד. לכן, הבחירה בחברה פרטית לשימור דם היא בחירה בעייתית. "טבורית" הינה חברת תפעולית האחראית לשיווק ושירות לקוחות של בנק הדם הטבורי המשפחתי של בית החולים תל השומר. היה ו"טבורית" פושטת את הרגל, ניהול הדם, המאוחסן, שמור ותחת המשמרת של בית החולים, פשוט יעבור להתנהל תחת גוף אחר, בין אם בית החולים עצמו או חברת אאוטסורסינג אחרת.

3. זה באמת עובד כל עניין הדם הטבורי הזה?

הדם הטבורי

source

לשאלה האם הוא באמת עוזר כבר אין באמת סימן שאלה אמיתי. ברור לכולנו שהבנת הדם הטבורי תרמה לרפואה המודרנית תרומה שלא תסולא בפז. ויחד עם זאת, השימוש בדם הטבורי מיודע לטיפול במחלות מסוימות בלבד. או במילים אחרות, הוא אמנם לא יכין לכם קפה, אבל הוא בהחלט לא רק שימושי, אלא גם מציל חיים ממחלות סרטניות, חיסוניות, גנטיות ועוד. מחקרים עכשיווים מראים כי יתכן שאף מחלות הקשורות בכלי הדם, מערכת העצבים, דום לב וסוכרת עשויות להיות מטופלות בקרוב באמצעות הדם הטבורי.

4. באיזה תנאים שומרים את הדם הטבורי שלי?

גם לשאלת תנאי התחזוקה שלו יש סיבה טובה ומקום טוב להטיל בו ספק. כבר שמענו והרגשנו בישראל חברה אחת שתנאי החזקת הדם הטבורי שלה היו בכי רע וכי כל הדם אבד. על כן, כשניגשים לבחור כדאי לבדוק מה התקנים בהם עומדת החברה אותה אתם בוחרים וכל כמה זמן הם עורכים ביקורות. כמו כן, כדאי לשאול מה קורה במקרים של תקלות והאם יש מערכות התרעה. ב""טבורית", למדנו כי במקרה של תקלה במתקן האחסון בבית החולים תל השומר, נשמעת אזעקה הדואגת כי תוך 5 דקות איש צוות מגיע לטפל בדם הנמצא בסיכון.

5. כמה זה משתלם בתכל'ס, כל עניין שימור הדם הזה?

כסף לא גדל על העצים... צילום: כריס פוטר

צילום: כריס פוטר

האם זה שווה את הכסף? התשלום בעבור שימור הדם הטבורי הוא תשלום חד פעמי המספיק לשימור הדם למשך 20 שנה (אגב, בתום 20 השנים האלו, אם יתברר שהדם אכן יעיל מעבר אליהן, יתקשרו אליכם לבדוק אם ברצונכם להאריך את השימור). בחברת טבורית, התשלום הזה כולל גם דמי ביטוח של עד 4 מיליון ₪ במקרה בו תצטרכו באמת להשתמש בדם הטבורי (הבנתם נכון, אם משכתם את הדם, הביטוח מופעל ומכסה את עלויות הטיפולים וגם את הבעיות הנלוות כמו הפסקת העבודה של ההורים, טיפולים ושהייה בחו"ל וכו'). שלא לדבר על העובדה שהצלתם חיים של אחד מבני המשפחה, ושלא הייתם צריכים לרכוש דם טבורי של מישהו אחר. אם בכלל מצאתם כזה. בעלות של עשרות שקלים בודדים בחודש, נשמע כמו סכום פעוט לא?

השורה התחתונה היא כזו גבירותי ורבותי. שימור דם טבורי הוא אכן כלי יעיל שבמידה ומטופל ומתופעל נכון, הינו בהחלט תעודת הביטוח מהטובות שתוכלו לרכוש עבור ילדיכם ומשפחותיכם. התנאי הוא שתבחרו את המתקן הנכון לאחסן בו. שתהיו בריאים!

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>