beta

לעלות על הסוס

החיים הם סוס ולפעמים נופלים. חזק. וכואב וקשה. וגם כשמטפסים בחזרה, נופלים שוב. אפרת לוי מספרת על נפילותיה ועל המסקנה האולטימטית. חייבים לעלות על הסוס הזה בחזרה. 

לעלות על הסוסחצי השנה האחרונה היתה מלאת תהפוכות. את השנה הקודמת התחלתי עם תוכנית מסודרת ומשנה סדורה, תאריכים, מועדי הגשה, יעדים ומטרות. אבל האדם מתכנן ואלוהים צוחק, כך שמצאתי את עצמי באמצע חודש מרץ עם בעל יקר בכסא גלגלים אחרי ניתוח שגרר סיבוכים. בשבועות חזרתי לאשפוז, הפעם עם הקטנה שהתעלפה. ביולי התחילה מלחמה. בין לבין, הביטוח מסרב לעזור לנו וכל קומת המרתף שלי מלאת עובש ונטולת רצפה. גליון הציונים שלי מלא בשורות של "אי עמידה בתנאים, אי עמידה בדרישות, אי-הצלחה" אתם מתביישים לכתוב כישלון? אי-הצלחה. עדין יותר. למה שלא ניקח את כל התוכנית המקורית שלי ונשים אותה בסל המיחזור? וזה קורה לפעמים.

להתחיל שוב

לפעמים החברה פושטת את הרגל. סוגרים את המפעל, בואי נלך הביתה. לפעמים נישואין מתפרקים. לפעמים ילד חולה במחלה קשה. לפעמים הורה נופל ונזקק לעזרתנו. לפעמים קורים דברים טובים: הריון רצוי אך לא צפוי, ילד שמתגבר על הקושי ומצליח בלימודים, סכום כסף פתאומי שלא ידעתם שבדרכו אליכם, קידום בעבודה, הזדמנות חדשה כעצמאים. אלוהים סוגר דלת ופותח חלון.

מה עושים כשזה קורה? את הדבר הנכון הבא. זו העצה לחיים הכי טובה שאני יכולה לתת לכם. עשו את הדבר האחד הנכון הבא. גם אם זה להרים חולצה לסל הכביסה או לשטוף פנים, לקחת מפתחות ולצאת. שבו על המיטה רגע. מה הפעולה הטכנית הנדרשת הבאה? רגל לתוך שרוול מכנסיים? עשו זאת. לאט. לפעמים החיים מובילים אותנו לשלב שבו צריך פשוט לעשות את הדבר הנכון הבא. שטפו את הקערה שלכם, כמו במשל הזן הידוע.

להמשיך לנוע

אז לפעמים אנחנו נזרקים מגב הסוס. אני כל כך אוהבת את סצנת הסיום של "מועדון הקונים של דאלאס", הרגע הזה שבו מת'יו מקונוהיי תופס בעור שעל גב השור ומתכונן לרגע שבו השער ייפתח והשור יתחיל להשתולל. החיים הם רודיאו. ולפעמים נזרקים מגב של שור, לא רק מגבו של סוס. לפעמים מתים מעוצמת החבטה, לעתים מנערים את האבק וממשיכים הלאה.

אבל הכי חשוב, לדעתי, לעלות בחזרה על הסוס. עד כמה שזה קשה. עד כמה שאתה רוצה להישאר על הרצפה ולנסות להסדיר את הנשימה. חייבים למשוך את עצמנו מדרבנות הנעליים (הביטוי האמריקני החביב עליי:  Pull yourself up by the bootstraps) ולהמשיך לנוע. לעשות את הדבר הנכון הבא.

עלה נידף

תאונהלפני שלוש שנים, אחרי שעברתי תאונת דרכים לא קלה, שיצאנו ממנה בנס, הילדים ואני, מצאתי את עצמי באמבולנס דוהר אל "ברזילי". האחיות שם לובשות שביס מנייר, והכל נכתב בעטים ולא אלקטרוני, וחשוך. הייתי בטוחה שנחבלתי בראשי ואני הוזה. בטוחה לחלוטין שזה פרק מ"לייף און מארס", ושאני סאם. נזרקתי אחורה בזמן, או שאני מדמיינת. נבדקנו. כולנו בסדר, תודה לאל, אבל אחרי שהאוטו שלי חזר מהתיקון, לא היתה לי ברירה אלא לחזור לנהוג. לא הצלחתי. לא הצלחתי לחגור את הילדים במושבי הבטיחות שלהם, לא הצלחתי להקיש את הקוד בקודן האלקטרוני. התיישבתי בכיסא הנהג ורעדתי כעלה נידף. לא הצלחתי להניע את הרכב. אבל לא היתה לי ברירה. בית הספר מרוחק כמעט שני קילומטר מביתנו.  הסופר בו אני עושה את הקניות, הקמפוס בו אני לומדת, חנויות ההלבשה וההנעלה כדי לקנות ציוד בית ספר לילדים. הכל היה בטווח נסיעה. ככה זה כשגרים ביישוב קטן ליד עיר גדולה. הכל "שם". ולשם צריך לנסוע. אז נסעתי. בהתחלה ברעידות ובעשרה קמ"ש. לא מורידה את העיניים מהמראה האחורית, מדמיינת שם את האוטובוס נכנס בי שוב, ואז מנערת את הראש וממשיכה לנהוג, כי חייבים.

וכשנזרקתי מהסוס בחודש מרץ, ידעתי שאצטרך לעבור את התהליך הזה שוב. רגל אחרי רגל. לשקם את כל מה שנתתי לו להתמוסס בחצי השנה הזו. אני אצטרך להגיש בקשה לחזור על הקורסים שנכשלתי בהם בלי שיגרשו אותי מהלימודים, כי עברתי את גבול הכשלונות המותר. מחלתי על הכסף. שילמתי הכל מחדש ונרשמתי שוב. המלחמה בביטוח עוד לא הסתיימה. אבל אנחנו נילחם. אני לא מתכוונת לחיות חיי עובש עוד זמן רב. ההתאוששות מהקיץ הנוראי הזה, בחסות צוק איתן, תצריך עוד זמן.

תמיכה הכלה וטיפים

אבל לאט, לאט. צעדי תינוק. קודם כל, שטוף את הקערה שלך. עבורי זה אומר להוציא מחשבון ולהתחיל לחשב רגרסיות מרובות. בוקר טוב, הפטריה שלך חזרה. ויש לה משתנים מנבאים.

נפלתם מהסוס? קומו. צריכים עזרה? תבקשו ממישהו קרוב. אף אחד לא יודע מה מתרחש בסתר ליבכם. שיהיה לכולם בהצלחה, תמשיכו במסע שלכם, ברגישות, בנחישות ובאמונה שלמה.

בינתיים, מוזמנים לקבוצת הפייסבוק האהובה של הבלוג, גם שם תמצאו תמיכה, הכלה וטיפים לחיים טובים. https://www.facebook.com/groups/268213610042419/

שאו ברכה!

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>