beta

רגע אחרי חיסכון לכל ילד: לעשות סדר בכסף שלנו בשלושה שלבים

רוב ההורים קיבלו לאחרונה את ההזדמנות לבחור חיסכון לילדים שלהם במסגרת תכנית חיסכון לכל ילד. אז אם כבר אתם בענייני פיננסים – זה הזמן לעשות סדר בכסף

דסי ניר

בתחילת יוני 2017 תיסגר ההרשמה לתכנית חיסכון לכל ילד ונכון למועד כתיבת שורות אלה, חצי מההורים כבר בחרו איפה ירצו לשים את הכסף. אם לא בחרתם עדיין באיזה מכשיר תרצו לנהל את החיסכון הזה, כדאי להזדרז. אם לא תבחרו בעצמכם, עם סגירת ההרשמה החיסכון יפתח עבור ילדכם באופן אוטומטי בקופת גמל שתיבחר באקראי, או בבנק אם ילדכם מעל גיל 15.

אחרי שבחרתם איפה לחסוך לילדים והכסף אפילו מתחיל להצטבר לאט לאט, נדמה שאפשר לחזור להתעסק בדברים יותר מעניינים כמו השקרים הקטנים גדולים של ניקול קידמן והחופשה בקיץ שכדאי כבר להזמין. אבל בעצם, כדאי לנצל את הפרודוקטיביות שגילינו בעזרת החיסכון לכל ילד עוד קצת, ולעשות סדר בעוד כמה חסכונות.

כדי  לעזור לכם לעשות סדר בחסכונות בקלות ולסמן עוד וי מהיר הנה כמה כלים והמלצות פשוטות שכל אחד יכול ליישם:

 

שלב 1: עושים סדר ומבינים איפה יש כסף בכמה קליקים

אפשר להתחיל לאסוף ניירות מערימות שצברנו כל החיים ולבדוק מה יש איפה, אבל אפשר גם להשתמש בכמה כלים דיגיטליים פשוטים במקום. בדקו באתרים הבאים איפה יש לכם כסף:

הר הכסף – אם היה לכם איזשהו חיסכון פנסיוני ישן שאיבדתם עמו קשר לאורך השנים, כמו קרן פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים או קופת גמל, פה תוכלו למצוא את קצה החוט ולהבין באיזו חברה יש לכם כספים שסתם שוכבים שם. כבונוס, תוכלו גם לגלות אם נשארו לכם חשבונות בנק ישנים שכבר הדחקתם. וכל הטוב הזה בחינם לגמרי.

המסלקה הפנסיונית – כדי לקבל תמונה מלאה ומפורטת בדיוק כמה כסף יש לכם בחיסכון הפנסיוני, מה הזכויות שבאות עם הכסף הזה ואיפה הוא מנוהל, תוכלו לבקש מהמסלקה הפנסיונית דוח מלא על החיסכון הפנסיוני שלכם בעלות של 20 ש״ח. שלושה ימים וכל המידע אצלכם במייל.

הר הביטוח – אם הר הכסף נתן לכם תמונה ראשונית על מצב החיסכון הפנסיוני, הר הביטוח עושה עבורכם מיפוי של כל שאר הביטוחים שיש לכם: ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח בריאות וסיעוד, ביטוח חיים ופוליסות חיסכון. גם האתר הזה חינמי לגמרי.

באתר הבנק שלכם תוכלו למצוא את שאר המידע על תכניות חיסכון שיש לכם, תיק השקעות אם ישנו ואולי אפילו קצת כסף ששוכב בעו״ש.

 

שלב 2: מוודאים שיש לנו מה שצריך

shutterstock_515369740 (2) (640x384)אחרי שאספתם את כל המידע על הכסף שלכם, חשוב לבדוק שאתם חוסכים ומשקיעים את הכסף בצורה שמתאימה לצרכים שלכם. אלה כמה מכשירים פיננסיים שחשוב להכיר – ולהבין את משמעותם:

חסכונות לילדים – מעבר לתכנית חיסכון לכל ילד, יתכן שיש לכם גם תכניות חיסכון נוספות בבנק, בפוליסות חיסכון בחברת ביטוח או בבית השקעות. אלה בדרך כלל חסכונות לתקופה של שנים ארוכות, עד שהילדים יגדלו ויצטרכו את הכסף.

חיסכון לפנסיה – אלה כל הכספים שמיועדים לשלם לכם קצבת פנסיה אחרי שתפרשו מהעבודה, כמו קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל. אם יש לכם קרן השתלמות, אפשר להשתמש בה אחרי שש שנים, אבל הטבות המס שאתם מקבלים עליה הופכים אותה לחיסכון שכדאי להמשיך ולשמור לאורך שנים ארוכות כמעט כמו פנסיה.

חסכונות אחרים לטווח הקצר והבינוני – כל שאר החסכונות שיש לכם, שאמורים להספיק לכל הדברים שאתם רוצים לעשות בשוטף, מהחופשה הבאה, דרך טיול הבת מצווה לילדה ועד השיפוץ בבית והחלפת הרכב בפעם הבאה.

 

שלב 3: משפרים עמדות בכל אחד מהחסכונות שלנו

אחרי שהבנתם איפה הכסף, הגיע הזמן לעשות משהו בקשר אליו.

ראשית, התאימו את סוג החיסכון ואת אפיק ההשקעה לצרכים שלכם – בדקו שאתם חוסכים בתכנית החיסכון שהכי מתאימה לצרכים שלכם, שמאפשרת לכם להפקיד מתי שאתם יכולים, שמאפשרת למשוך את הכסף במועד שנחוץ לכם, שתניב לכם את מקסימום התשואה שניתן בתנאים הללו וכדומה. חשוב להכיר את סוגי החסכונות השונים כמו למשל, תיק השקעות מנוהל, פוליסת חיסכון שמציעות חברות הביטוח וקופת גמל להשקעה.
בכל חיסכון שמאפשר לבחור את אפיק ההשקעה, בדקו שאתם משקיעים את הכסף באפיק שמתאים להעדפות ולצרכים שלכם. כלל אצבע חשוב הוא ככל שיש זמן ארוך יותר עד שתצטרכו להשתמש בכסף, כך אפשר לשקול להעדיף אפיק השקעה מסוכן יותר שעשוי להניב תשואה גבוהה יותר. לאורך זמן, גם אם יהיו הפסדים, ישנו סיכוי גבוה שהרווחים יקזזו את ההפסדים.

שנית, בטלו ביטוחים מיותרים – דרך אחת להגדיל את החסכונות שלכם היא פשוט לחסוך יותר. דרך שניה ולא פחות חשובה היא לבטל הוצאות מיותרות, למשל, הוצאות על ביטוח שלא מגדיל את הפיצוי שתקבלו בעת הצורך. לפי הנתונים שקיבלתם באתר הר הביטוח, בדקו שאין לכם כיסויים ביטוחיים כפולים על אותו הדבר ואם אפשר לקנות ביטוח מוזל במקום הביטוח הקיים דרך מקום העבודה או קופת החולים למשל.

שלב 4: תכינו קפה, הייתם מעולים ואתם יכולים להרים רגליים ולנוח.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>