beta

רמזור 4 – לזרוק את ירדנה מהחלון

בעונה האחרונה של כל סדרה קורה משהו עצום, מה יקרה בפרק סיום העונה של רמזור 4? מי יהרוג את מי? אילו תהפוכות מחכות לנו? ולמה הם מתעקשים להשפיל את כולם? יותר סימני שאלה מתשובות, תמצאו בפנים…

קאליסי לועסת לב

לאכול את הלב, משחקי הכס

העונה הרביעית של הסדרה רמזור מגיעה אל קיצה. האמת, שהשנה הצלחתי קצת פחות לעקוב, הייתי מחובר יותר למשחקי הכס.  זה די ברור, כל מי שנכנס לזה מתמכר, ואיך אפשר שלא, הרי בכל פרק קורה שם משהו היסטרי, שלא הייתה מוכן אליו. בכל פרק הורגים את אחת הדמויות המרכזיות, או במינימום מטילים בה איזה מום רציני או טראומה שיחזיקו אותנו עד הפרק הבא. זה גדול!

יצא מצחיק, תכל'ס

אם לומר את האמת, עכשיו כשאני חושב על זה, רמזור לא הייתה שונה בהרבה. עושה רושם שבכל אחד מהפרקים עשו הכותבים מאמץ אמיתי לשחוט איזו פרה או שתיים, ממש מולנו, על הסט. בין אם זה להגיד שגרושות הן 'שרלילות' או שאבות לא אכפת מילדיהם עד כדי שיתחילו לעשן, לתאר את המתגרשת כרודפת בצע חסרת מעצורים שמעוניינת להפטר מהילדה שלה או את המתגרש כמסכן חסר אונים ועמוד שדרה. יש עוד, אבל אני אעצור כאן. כן, הם ממש סובבו את הסכין בפנים טוב טוב, כל הכבוד להם. לא ריחמו על אף אחד לטובת הפאנץ'. ויצא מצחיק, תכל'ס, אל תגידו שלא.

אבל זה לא הכל! פרק הסיום עוד לפנינו ונותר לנו אלא לנחש מה יהיה הגראנד פינאלה. אם להמשיך בקו האמיץ שהתחילו, אני יכול לחשוב על כמה תסריטים שיכולים מאוד מאוד להתאים. אני אכתוב אותם כאן, כדי שאולי, אם במקרה תהיה עונה הבאה ולא השתמשו בהם הפעם, יהיו להם עוד כמה רעיונות. אז הנה כמה אפשרויות ק-ו-ר-ע-ו-ת!

  1. טלי מאבדת את שפיותה סופית וגולשת אל דיכאון מלווה בחרדה ומתאבדת. גדול, לא?
  2. אמיר חוטף את הקריזה מהבכי המעצבן של ירדנה וזורק אותה מהחלון של הקומה השניה. זה יכול להיות קורע כי יכולים להחזיר אותה בעונה הבאה בטענה שהיא לא מתה ואז לצחוק על המומים שלה עד סוף הסדרה.
  3. חפר משתולל עם אישה נשואה בסצנת סאדו, ההיא חוזרת עם סימנים הביתה, בעלה מגלה ומהעצבים מאשפז אותה בבית לווינשטיין. יש לי שם לפרק – "צמח מהבול". טוב, זה לא חרוז, צריך עוד קצת עבודה.
  4. לילך מפשיטה את איצקו מכל נכסיו. והוא מתאבד. זה מצחיק במיוחד, כי גברים גרושים הם האוכלוסיה עם שיעור ההתאבדות הכי גבוה בישראל. אז זה אמיתי. אז זה בטח מצחיק, לא?
  5. לוקחים את חפר לעשות פרסומת לגולדסטאר. זה די אמין לא?

יש לי עוד כמה רעיונות, אבל אלו החזקים באמת. כן, אני יודע, זה לא הורס כמו להתחמק מהילדים והאישה ולהתחבא במשרד ולשחק באבלז אני יודע. אבל תודו – מראה לפניה של החברה, או לא? מצחיק!

נוחת בחזרה למציאות

לכל מי ששרד את הסרקאזם שלי, שלום. אני שמח ששרדתם את זה ואני מקווה שהבנתם ששום דבר מכך לא נאמר ברצינות. אני נוחת בחזרה למציאות ומנסה ביחד איתכם לפרק את מה שעבר עלינו בעונה האחרונה של רמזור. לפני שאתחיל, וזה לא יהיה ארוך, נשבע, גילוי נאות – צפיתי בכל העונה. אני מוצא אותה מצחיקה. כשהיא מושמת בקונטקסט הנכון. למרבה הצער היא לא.

רמזור היא אכן קומדיה, וכולנו אכן מכירים את אדיר מילר כקומיקאי. על כן מן ההיגיון שנתפוס את התכנים שהוא מייצר בהומור. ניקח אותם כהקצנה או כלגלוג על תפיסות ארכאיות ומיושנות שאין להן מקום עוד בקרבנו. כולי תקווה שאכן לכך התכוון. לכן, קשה לבוא בטענות. יגידו חלק שאין על מה. בן אדם מנסה להצחיק, צוחקים, נגמר. גמרנו. אני אפילו מסכים עם זה בדרך כלל. לא במקרה הנוכחי..

מה מבדיל את רמזור מכל סיטקום ישראלי אחר בתקופנו? הקאליבר העצום שלה. רמזור הפכה להיות תוכנית קאלט בישראל. זה דבר עצום. ככזו, כל פרק עורר דיון ציבורי ענף. דיון ציבורי שקולותיו הרמים, למרבה הצער, היו דווקא אלו שלא רק שלא הבינו את הבדיחה, אלא לקחו אותה כאמיתית לחלוטין.

אחריות היוצר 

הפגנה

למי שלא מצליח לקרוא, כתוב שם "אבות הם באמת זב'לה! עובדה! אמרו ברמזור!!"

כך קהל גדול זינק על הפרצה כאשר הציגו את האבות כמזניחים פעם אחר פעם ומיהר להצהיר, "כן, ככה זה באמת!". ובאותו אופן זינקו אבות גרושים על האופן בו הוצגו הנשים המתגרשות כמוצאי שלל רב ומיהרו לצעוק "כולן ממש ככה!". הקול ברחוב הישראלי, כקבוצה ולאו דווקא כאינדיווידואל, פספס את הבדיחה ומיהר להשתמש באינפורמציה ככלי נשק לניגוח לגיטימי של הקהל המוצג.

נוכל כמובן להגיד, "אז מה אתה רוצה ממנו? מה זו בעיה שלו שלא הבינו אותו?" נוכל. לעניות דעתי, יש ליוצר אחריות על התכנים שלו. במיוחד כאשר אלו מופצים לציבור ומשפיעים עמוקות על המציאות בה אנחנו חיים. ועוד יותר, כאשר הפתרון הוא קל כמו שחרור הודעה אחת קטנה לתקשורת – "אנחנו מעוניינים להזכיר לציבור כי התוכנית רמזור היא תוכנית סאטירית, אנחנו איננו תופסים גרושות כשרמוטות, אבות כמזניחים או מתגרשות כעלוקות. תודה". אחריות. באמת שלא נדרש יותר.

ובאשר למקום שהעונה האחרונה לקחה אותנו אליו כחברה, אני מניח שזה לא עניין מדיד, אבל למרבה הצער, אני סבור שהיא לא קידמה אותנו כלפי אהבת חינם, אולי ההפך.

ואני לא האבא היחיד שיש לו מה להגיד בעניין, הנה שניים שמסכימים איתי -

עומר להט – תינוקת נשכחה במכונית על ידי אביה

ברק שטרית -רמזור לא עצרה באדום

והנה שניים שדווקא לא כל כך מסכימים איתי -

טל חן – זה מצחיק כי זה נכון

גיא רוה – רמזור כזרז לשינוי חברתי

No Comments

Join the conversation and post a comment.

Trackbacks/Pingbacks

  1. תינוקת נשכחה במכונית על ידי אביה | על כוס קפה | The Cappuccino - […] יובל אדם: מה זה חשוב? טל חן: זה מצחיק כי זה נכון ברק שטרית: רמזור לא עצרו באדום עומר להט: תינוקת נשכחה במכונית …

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>