beta

6 תנאים שכל יולדת חייבת לקבל בלידה שלה ולא מסופקים כמעט בשום מקום

מערכת הבריאות בארץ לא מושלמת למרבה הצער. בחלק גדול מהמתקנים ישנם שירותים שאינם מוגשים, מוגשים באופן לקוי, או על ידי אנשי צוות עמוסים וחסרי סבלנות. מגבלות המערכת מוכתבות על ידי גורמים כלכליים ופוליטיים ודווקא בשל כך, אנחנו כחברה חייבים לדחוף לכמה תנאי מינימום בסיסיים.

שלא ישמע כמו משהו שבלתי ניתן להשגה, יש בתי חולים שאכן מקיימים את התנאים האלו, כמו למשל מחלקת היולדות של הדסה עין כרם ובפרט המרכז ללידה טבעית שלהם. אבל במרבית בתי החולים בארץ עדיין לא ניתן למצוא את כל התנאים האלו שצריכים להחשב כתנאי בסיס.

האפשרות לתמיכה ומידע

במיוחד בלידות ראשונות, חשוב שלבית החולים תהיה היכולת לתת מענה לשאלות כמו "מתי להגיע?", "האם מה שאני מרגישה כעת הוא תקין?" ושאלות דומות לאלו. המענה הזה יכול להגיע ממקורות רישמיים, אבל עדיף בהרבה שבצידו השני של השירות תהיה מישהי נעימה, מנוסה ורגועה שביכולתה להרגיע את היולדות טלפונית או אחת על אחת.

צילום: קאלה ברניר

האפשרות ללידה טבעית

ישנם בתי חולים בארץ שידועים בלחץ המופעל על היולדות להכנס למסגרות הלידה ה"מקובלות". רופא, אפידורל, מיטה. היום אנחנו כבר יודעים שלא לכולם זה מתאים. אנחנו יודעים שיש יולדות עם צרכים שונים ורצונות שונים וחובה עלינו כחברה לכבד זאת.

האפשרות לנוחות

חדרי לידה היום הם כבר מעבר לרמת חדר הניתוח, כמעט בכל בית חולים. יחד עם זאת, מרכזים ללידה טבעית המאפשרים לידות במגוון שלם של דרכים ומאובזרים בחבלים, ג'קוזי, סולמות וכו' יש מעט מאוד. יתרה מכך, גם בחדרי הלידה הרגילים ישנן דרכים נוספות ללדת מלבד בשכיבה. גם כאן, אנחנו צריכים להגיע למצב שמאפשרים לכל יולדת את הבחירות שלה.

האפשרות לזוגיות

לפעמים, היולדת מגיעה עם בעלה לחדר הלידה. לרוב, במיוחד כשנכנסים ללידה פעילה, אין זמן, רצון או סבלנות לשלב את בן הזוג (או כל מלווה אחר) בלידה. לפעמים, דווקא בן הזוג אינו מעוניין להשתלב ולוחצים עליו שכן. גם כאן, הבחירה צריכה להיות של הזוג ועל המערכת להיות מסוגלת להכיל ולתמוך בבחירה הזו.

צילום: קאלה ברניר

האפשרות לליווי מקצועי צמוד

כאן אין ויכוח. אנחנו צריכים להגיע למצב בו בתי חולים מחזיקים מיילדות שיש להן זמן ליולדות. ההתרוצצות של המיילדות בין היולדות מביאה למצב בו היולדת אינה מקבלת טיפול מקיף. מעבר לזה, בלידות ראשונות (וגם בלידות הבאות) הצורך במיילדת צמודה הוא הרבה יותר משמעותי מאשר בפן הפיזי נטו ונדרש מאוד גם ברמה המנטלית.

האפשרות לאפס הפרדה

רובנו כבר מכירים את הדיון על "אפס הפרדה". בין אם אנחנו מסכימים איתו או לא, האפשרות להשאר עם התינוק שלך לאורך השהייה בבית החולים היא קריטית לחלק גדול מהיולדות. הרעיון העומד מאחורי "אפס ההפרדה" הוא רעיון שעל בית החולים והצוות לקיים הלכה למעשה ולא רק כמס שפתיים.

צילום: קאלה ברניר

התנאים האלו נשמעים כמו בסיס לכל דבר. העובדה שהם אינם מיושמים במרבית מחלקות הלידות בארץ היא עצובה ומשהו שאנחנו צריכים לשאוף לו. אם המרכז ללידה טבעית בהדסה מסוגל לספק את השירותים האלו אין סיבה שלא יהיו קיימים גם בכל מקום אחר. אם רק אנחנו כצרכנים נתחיל לדרוש אותם.
Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>